Aksaray Gezilecek Yerler

Aksaray gezilecek yerler ile Ihlara Vadisi gezilerde kendisine yer edinmiştir. Kapadokya bölgesinin en önemli adresi olan Ihlara Vadisi doğal harikası ile herkesi büyüler. Buraya hayat veren Melendiz Çayı ile bölgedeki tüften yapılma kaya oyması mağara yerleşim yerleri ve kiliseler sizleri cezp edecek güzelliklere sahiptir.

Aksaray Niğde iline bağlı bir ilçe iken 1989 yılında uğraşlar sonucu il olarak atanarak kendi başına özgürlüğünü ilan etmiştir. Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Adı ise Hitit belgelerinde ‘Kurşura’, İlk Çağ’da ise ‘Garsaura’ olarak kayıtlara geçmektedir. Aksaray aslında Kapadokya kralı Archeles zamanında yeniden inşaa edilmek suretiyle kralın şehri anlamına gelen Archelais adını almıştır.

Türklerim Anadolu’ya göçüyle birlikte zamanla evrilerek Türk diline uyarlanmış ve Aksaray olarak anılmaya başlamıştır. Geçerli bazı Osmanlı arşivlerinde ise hala Aksara olarak yazılmaktadır. Muhafaza edilişi yaklaşık olarak bin yıla dayanmaktadır. Tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle bütünleşmiş olan Aksaray’da gezmek oldukça etkileyicidir.

Toprakları Kapadokya’ya uzandığından dolayı turizm açısından oldukça güçlü bir gelir kaynağı olmaktadır. Hatta en önemli gelir kaynağının bu olduğunu söyleyebiliriz. Aksaray’ın bilinen en meşhur yeri ise Hasan Dağı’nın kuzey bölgesinde bulunan Ihlara Vadisi’dir.

Bunun yanı sıra tarihi eser ve geçmişten eserler bulundurulan Aksaray müzesi

kamagra pills

, Somuncu Baba Türbesi, Eğri minare, Zinciriye Medresesi, Saat kulesi, Kızıl Minare Camii, Somuncu Baba Minyatür müzesi oldukça popüler olan mutlaka gezilmesi yerlerin başında gelmektedir.

Aksaray’ a yolunuz düştüyse ortalama 2-3 günde oldukça detaylı ve bilgi sahibi olabileceğiniz bir gezi turu yapmanız mümkündür. Ancak iklimsel olarak orta iklim kuşağında yer aldığından dolayı; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Bu sebeple iklimi de göz önünde bulundurursak gezilecek en güzel ve doğru zaman ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır. Özellikle de Nisan ve Mayıs ayları oldukça verimli olacaktır.

Müzeleri bakımından zengin sayılan bu şehrimizde, Türkiye’nin hemen her şehrinde geçerli olduğunu bildiğimiz Müzekart+ ve Müzekart adlı Kültür Bakanlığı tarafından onaylanan giriş kartlarının geçerliliği mevcuttur. Bahsettiğimiz bu kartlar sayesinde ekstra bir ücret ya da belge talep edilmeksizin giriş sağlayabilirsiniz.

Aksaray yöresel yemekleri ile de tanınan bir şehir özelliğine sahip olduğundan, gittiğiniz zaman sizi bir sürü lokanta ve restoranda o yöreye ait yemekler karşılayacaktır.

Aksaray’a ulaşım ise en kolay ve zahmetsiz olarak hiç şüphesiz hava yoludur. Kayseri ve Kapadokya ise en yakın havalimanlarıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.