Gayrimenkul Satışlarında Emlak Fotoğrafçılığı 

Emlak ve gayrimenkul sektöründe yer alan firmaların satışlarının artırılmasında en büyük etken fotoğraflardır. Satışa konu olan gayrimenkulün etkileyici fotoğrafları ve kompozisyonu alıcılarda büyük etkilere yol açar. Bu etkiyi verebilmek için iyi donanımlara ihtiyaç duyulurken aynı zamanda bilgisayar programları ile vereceğiniz efektler önemlidir.

Gayrimenkulün konusu olan ev, dükkan, arsa gibi taşınmazların satışlarında internetin mucizevi güçlerinden faydalanıyoruz. Bu aşamada ilanların en büyük çekicisi olan fotoğrafların çekilmesi ve işlenmesi de önemli unsurlardan. Fotoğraf çekimi bu aşamada sadece bir deklanşöre basmak değildir. İyi bir fotoğrafçı mekana göre lens seçimi yapar, kompozisyonu kurar, en iyi ışık oyunlarını oynar. Dar alanların dahi çok geniş etkisi vermesi ile daha çok dikkat çeker ve menkulün satışlarında önemli roller üstlenirler.

Emlak Fotoğrafçılığı İle Daha Çok Gayrimenkul Satışı

Emlak işi ile uğraşan kişilerin daha etkili fotoğraflar çekebilmek için eğitim aldıklarından bahsetmek doğru olur. Bu aşamada emlak fotoğrafçılığı uzman kişilerden alınan dersler ile işlerinizi çok daha ileri taşıma olanaklarına sağlar. Meslekte uzmanlaşma yolunda ilk adımlardandır. Pazarlama açısından görseller önemlidir. Nitekim internet üzerinden yapılacak ilanlarda en etkili silahınız olan fotoğraf kareleridir. Kimsenin görmediği renkleri, tonları gören biri olarak kimsenin görmediği açıyı yansıtmanıza imkan verir.

Emlak Çekimlerinde Fotoğraf Makineleri

Emlak fotoğrafı çekimlerinde donanım en önemli etkendir. Bu aşamada kullanacağınız makinenin çekimi netlik açısından ele alınmalı ve dar açı, geniş açı gibi çekimler yapabilmenizde etkili olmalıdır. Bu çerçevede ihtiyacınız olan makinenin DSLR objektifleri değişebilen bir fotoğraf makinesidir. Hatta Full Frame özellikli makineler ile daha geniş açılarda çekim imkanına sahip olacağınızı belirtmek doğru olur. Bu makineler yüksek piksel çekim gücü ile en net haline kadar çekimler yapabilir. Büyük boyutlu baskı almanızda da etkilidir. Bu tür makinelerin objektifleri de değiştirilebilir. Bu sayede istediğiniz tarz çekimleri tek donanım ile yapma imkanınız olmuş olur.

Dar Alanlarda Geniş Açı Objektifler Ön Plana Çıkıyor

Emlak fotoğrafçılığı sektöründe olan kişilerin kullanacağı ürünler içerisinde orta seviye makineler tavsiye edilebilir. Ancak objektif unsuru önem arz eder. Geniş açılı bir lens ile kapalı alanların oldukça geniş olarak çekim yapabilirsiniz. Bu çekim için balıkgözü lensler tercih edilebilir. Ancak bu lensler ile yapılan çekimlerde bombeli bir görüntü çizer. Bunu da dikkate alarak çekim yapılması gerekir. En dar alanlarda dahi çok geniş açılarda fotoğraf çekme imkanı veren objektif alanın hepsini kadrajınıza sığdıracaktır. Çekim alanındaki odanın her bir bölgesini fotoğraf karesine sığdıramamanız ilan takipçilerini sayfanızdan kaçırır.

Emlak Fotoğrafçılığında Işık Oyunları

Gayrimenkul satışı ilanlarında kullanılan fotoğrafların etkili görünümü ve cazibesi ilanları takip edenlerin dikkatini yakından çeker. Bu sayede menkulün görülme talebi ile yerinde yapılan sunumlar sayesinde daha büyük kazançlar elde edilir. Söz konusu menkulün fotoğraflarının çekimi için gerekli ışık oyunları ile netlik sağlanması adına tripod kullanımı yapılması da önem arz eder. Bu sadeye titremeyen fotoğraflar ile daha net kareler ortaya çıkar. Ekranda büyütülen fotoğraflarda bu ayrıntılar daha keskin olur. Bu sebeple emlak sektöründe olan kişilerin ve kurumların fotoğraf işlerinde profesyonel destek alması da önemli hususlardandır.

Emlak ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firmaların deneyimlerinde bir çok etken söz konusudur. Fakat fotoğraf çekimleri deklanşöre basmakla yapılan bir husus değildir. Bu anlamda makinenize hakim olmanız gerekir. Auto ile çekimlerden ziyade Manuel ayarlar ile en etkili fotoğrafların anahtarını bulmak gerekir. ISO ayarları ile ışık hassasiyetinin ölçülmesi, pozlama süresi ile net görüntüler, enstantene ayarları ile yazacağınız senaryolar muhteşem fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Küresel ekonomide olduğu gibi ülkemizde de emlak satış ilanlarının yapıldığı ve sürekli milyonlarca kişinin takip ettiği internet siteleri söz konusudur. Bu anlamda burada emlak fotoğrafı ve ilanları ile bir çok örnek görülebilir. Makalemize özgü olarak ilan sayfası üzerinden bir gayrimenkulün ilanının nasıl olacağı ilandaki fotoğrafların çekiminde nasıl bir etki ile karşılaşacağınızı yakından inceleme imkanı sizlere müthiş yaratıcılıklar kazandırabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.