St Nichalous Müzesi, Aziz Nikolas Kilisesi, Noel Baba Nichalous

Aziz Nikolas Patara’da dünyaya gözlerini açtıktan sonra bugünkü Demre ilçesi sınırları içerisinde bulunan Myra’da Piskoposluk yapmış ve dünyaya veda etmiş. Ardında ise kendisine dair bir çok izler bırakmış, birden fazla ismiyle bugünlere Noel Baba adıyla gelmiş. St. Nichalous, Aziz Nikolas, Aziz Nichalous adıyla anılmasına karşın farklı bir görünüm ile ticari marka haline gelmiş. Aziz Nikolas için birden fazla farklı tema ve heykeller ile tanıtılması bence de çok yanlış. Ticari marka olması da. Ancak önüne geçilemeyen bu hususların bilgi kirliliğinden kaynaklandığını belirtmek doğru olur.

Likya Birliğinin En Parlak Kenti olarak 6 şehirden birisi olan Myra uzun süre Aziz Nikolas’a ev sahipliği yapmış. Dönemin en parlak ve en önemli liman kenti haline gelen Patara’da zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelmiş ve Myra kentinde Piskopos olarak görev yaparken 65 yaşında öldüğüne inanılıyor. Zaman içerisinde bölge Osmanlı yönetimine girmiş. Ancak bu sürede yapılan Haçlı seferleri ile bu bölgede bulunan Azik Nikolas’ın kemikleri buradan çalınmış ve Bari şehrine götürülerek gömüldüğü söyleniyor.

 Çocuklara Hediye Veren Noel Baba

Çocuklara sürekli hediyeler vermesi ile ün yapmasının ardından Noel Baba adıyla anılan St. Nickhalous’un gerçekleştirdiğine inanılan Aziz Nikolas kilisesi bugünkü adıyla Aziz Nikolas Müzesi duvarlarında mucizelerin azizi olarak gerçekleşen mucizeler resmedilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Döneminde fakirlere yaptığı yardımlar, öğrencilerin ve denizcilerin koruyucusu olduğuna inanılmış. Bu nedenle de ölümü sonrası adına bir kilise yaptırılarak içinde bulunan lahite konulmuş.

St Nichalous müzesi kilisesi

Myra kentinin saygın ve başkent olarak anılmasında büyük rolü bulunan Aziz Nikolas Müzesi Bizans sanatıyla örülü. Aradan geçen yıllarda görülen depremler, seller ve kentin istilası ile kilise büyük zarar görmüş. Bu nedenle de defalarca onarılmış. Ancak Haçlı seferleri sırasında Barili tüccarlar burada lahitte bulunan Aziz Nikolas’ın kemiklerini çalarak Bari’ye götürmüş. Burada kendisine ait olduğu düşünülen kemik parçaları da Antalya Müzesinde sergileniyor.

Reklam Yüzü Olan Noel Baba

Adını hiç anmak istemediğim bir içecek firmasının reklamı haline gelen Noel Baba kıyafeti ve üslubu ile gerçek Aziz Nikolas’tan çok daha uzaktır. Demre ilçesi Akdeniz iklimi sürer ve çok sıcak geçen bir iklime sahiptir. Burada uzun beyaz sakalları olan, üstünde kürkü bulanan reklam figüründen çok daha uzaktır. Ticari reklamlar ile asıl hüviyetinden uzak bırakılan Aziz Nikolas’ın en doğru haliyle anılması gerekir. Nitekim özellikle Rusya ve Amerika ile Avrupa’da bir çok yat ve gemide Aziz Nikolasın resmedildiği görünür. Bir bakıma adet haline gelen bu durum Aziz Nikolas’ın denizciler tarafından çok sevildiğini anlatıyor.

Aziz Nikolas Müzesinde Müze Kart Geçer mi?

Myra antik kentinde olduğu gibi Aziz Nikolas Kilisesinde de müze kart geçerli. Kartı olmayan kişiler buraya 55 TL ücret karşılığı giriyor. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ile öğretmenler burayı ücretsiz olarak gezerken emekli öğretmenler ise % 50 indirimli olarak gezebiliyor.

St. Nichalous Aziz Nikolas Kilisesi Nerede?

Antalya iline bağlı Demre ilçesinde bulunan Aziz Nikolas Kilisesi bugünkü adıyla müze olarak hizmet veriyor. Antalya’ya 140 km uzaklıktaki müze kazı çalışmalarına devam edilmesi gereken yerlerden birisi. Demre ilçesinin, Gökyazı Mahallesi, Müze caddesinde bulunuyor.

Kilisedeki Duvar Resimleri

st nichalous müzesi

St. Nikolas Müzesindeki duvar resimleri geçmişten günümüze kadar gelmiş. Zarar görmemesi açısından da sürekli karanlık bölgede tutulmaya çalışılıyor. Ayrıca ışıklandırması olan yerlerde de zarar göstermeyecek ışıklar kullanılıyor. Bunun yanında ışığın verdiği zararın önüne geçilmesi için fotoğraf çekimlerinde de flaş kullanılması yasak. Bu açıdan yapılan ziyaretlerde de resimlerin korunması için azami dikkat edilmesi önemli.

Müze Girişindeki Aziz Nikolas Heykeli

st-nichalous-aziz-nikolas-noel-baba-1

Demre ilçesindeki kent meydanında aslında dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla bir heykel açılışı gerçekleştirilmişti. 2008 yılında Ankara’lı Necdet Can tarafından yapılan heykel meydan çalışmaları sırasında kaldırıldı ve tekrar yerine konulmadı. Bunun yanında asıl heykel krizi de kilise yanında bulunan Ruslar tarafından yapılan heykel ile yaşandı. Öğrencilerden toplanan paralar ile yapılan heykelin Demre meydanından dönemin Belediye Başkanı Süleyman Topçu tarafından kaldırılması şikayetlere neden olmuştu. Hatta kaldırılan yere plastikten bir noel baba heykeli konulmuştu.

http://werbungmarketing.de/_images/ohne/index.html%3Fp=66.html

Leave A Reply

Your email address will not be published.