Tisan Adası

Ada tatili, deniz, güneş ve kumun yanı sıra muhteşem bir atmosferin adresi Tisan Adası benzeri olmayan güzellikleri ile sizlere davet çıkarıyor. 

Mersin her noktası ile her ilçesi ile göz kamaştıran bir şehirdir. Bunlardan biri de Tisan Adası olmaktadır. Öyle ki bu şehir hem bu ilçeleri ile hem de muhteşem Denizi ile ön plana çıkmaktadır. Akdeniz’de bulunan birbirinden güzel plajları ve koyları sahip olan bu bahsedilen şehir ile hem tertemiz Deniz’in hem de yemyeşil doğanın tadına varabilirsiniz.  Silifke, Taşucu gibi çok bilindik mekanların yanı sıra Mersin’de asıl bahsetmemiz gereken gizli cennet olarak  adlandıracağımız bir mekanda Tisan Adasıdır.

Tisan Adası ve Etrafı

Gezi listenize eklemeniz gereken yerleden Tisan adası Mersin silifke’ye takriben 32 kilometre gibi bir uzaklıkta yer alan yeşilovacık mahallesindedir. Dağların ardına geçtikten sonra çam ağaçlarıyla bezenmiş ormanların içinden geçilip varılan bu ada daha girerken bile insanları etkilemeyi başarmaktadır. Adeta Bodrum’da yer alan beyaz renkli otantik evlerin yer aldığı bu Ada oldukça güzel kumlara yemyeşil ormanlar a ve tertemiz denize sahiptir. Sen Adası aslında tam olarak bir adada sayılmaz çünkü iki tarafı birbirine bağlayan küçük topraktan oluşma bir köprüsü vardır adeta. Bu sebeple de Tisan Adası 2 adet koydan meydana gelmektedir. Çoğu giden ziyaretçi ve turiste göre deniz’i çok derin olmamakla beraber iri taşları bulunsa da belki de bu sebepten dolayıdır ki denizleri hem çok temizdir hem de çok berraktır. Ayrıca Mersin’in en bilindik mekânı taşucu’ndan Kalkan tekne turları da bu adaya intikal etmektedir. Bu sebeple burada yapacağımız tekne turları ile beraber hemsan adasının hem de Silifke tarafını ve Taşucu çevresine ziyaret edebilirsiniz.

Tisan Adası
Tisan Adası

Tisan Adasının Tarihi

Her bölge gibi Tisan adasında belli bir tarihi birikimi mevcuttur. Öyle kitsan adasının tarihi uzmanlarca milattan önceki dönemlere kadar gitmektedir. Günümüzde ise bu antik kentte çok az kalıntılar mevcuttur. Ancak sen adasının içinde veya çevresinde bulunan bu antik kenti kiliseleri ile biraz daha tarihi seçebiliyoruz. Aynı zamanda bir rivayete göre de sen Adası Kıbrıs Barış harekatı esnasında helikopter ile bir albay tarafından keşfedilmiş bir adadır. Sonrasında ise birkaç yerli halkın gelerek burada bir yerleşke oluşturması ile oluşan Tisan Adası günümüzde turizm amaçlı kullanılmaktadır. Tisan adasında iki tane plajı bulunmaktadır. O plajlar ise tamamı ile halka açıktır.

Buraya gelecek turistler veya gezginler için sana da sına konaklama yerleri de oldukça fazla mevcuttur. İsteğinize göre ve cebinize uygun otellerde kalabilirsiniz. Eğer Bir otelde kalmayı düşünmüyorsanız ise burada birçok pansiyon evler de yer almaktadır. Eğer kalabalık bir aileniz varsa burada günlük kiralık apart evler de mevcuttur. Bu evlerin kirası ya da pansiyonların fiyatları veyahut otellerin fiyatları oldukça cüzi miktarlıdır. Eğer bir gün yolunuz düşerse muhakkak et sana da sana da ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Tisan Adası’na ulaşım da pek çok yolu ile yapılmaktadır. Karayolunda kullanmak isteyenler için Mersin-Antalyayollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Uçakla gelmek isteyenler içinse her türlü havalimanı sizin için en uygun olacaktır. Eğer civar şehirlerde yaşıyorsanız ve şehrinizde herhangi bir deniz ulaşımı varsa sen Adası deniz ulaşımı için de oldukça elverişli bir beldedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.