Antalya’da Dış Çekim Yapılabilecek Mekanlar Yerler

Teknoloji gelişerek cebimize kameraların girmesine rağmen özellikle düğün çekimlerinde gelin ve damatlar dış fotoğraf çekimleri yapmak istiyor. Nitekim hayatlarında genel olarak bir kez evleneceklerini düşünenler bu tür fırsatı da kaçırmak istemez. Fiyatları ile önemli bütçeler ayırmak zorunda kalmalarına rağmen iki tarafında temel isteği bu yönde oluyor. Fakat dış çekimin yapılacağı mekan ve diğer yerlerde önemli. Çünkü çiftler başta olmak üzere gelin ve damadın yakınları da farklı yerlerde çekim isteyebiliyor. Bu anlamda çiftlere yardımcı olması amacıyla Antalya merkezinde dış düğün dış fotoğraf çekimi yapılabilecek yerler hakkında bilgi vermek istedim.

Antalya’da Başlıca Dış Çekim Yerleri

Teknik olarak bakıldığında elbette Antalya gibi bir yer için saymakla bitmeyecek yerler söz konusu olabilir. Ancak kısaca dış çekim yapabileceğiniz yerler şu şekilde;

 • Hadrian Kapısı
 • Atatürk Parkı
 • Yat Limanı
 • Konyaaltı Plajı
 • Kaleiçi
 • Perge Antik Kenti
 • Termessos Antik Kenti
 • Phaselis Antik Kenti
 • Karaalioğlu
 • Cam Piramit
 • Lunapark

Bizler her ne kadar düğün fotoğrafı olarak belirtsek te aslında dış mekanlarda portre ve diğer kutlamalar gibi çekim yaptırmak isteyen kesimde çok. Bunun için bir neden de olmasına gerek yok. Nitekim genç yaşlı herkes en azından telefonları ile çekim yapma yoluna gidiyor. Söz konusu Antalya olunca saymakla bitmeyecek bir çekim mekanlarından bahsetmek mümkün olabilir. Eski bir ev, doğa bile bu çekimlere yeterken çiftler deniz kenarında orijinal fikirler eşliğinde çekim yapmak istiyor. Bunların yanında tarihi mekanlara ev sahipliği yapmış yerlerde de dış düğün fotoğrafı çekilebilir.

Antalya denildiği zaman elbette insanların aklına güneş ve deniz geliyor. Yani bir fotoğrafçı olarak deniz kenarında, sahilde fotoğraf çekilmesini anlarım. Fakat neden sadece sahil. İstediğim her yerde bir anı fotoğrafımın en azından bilgisayarıma girmesi beni mutlu eder. Bu nedenle siz tüm alternatifleri değerlendirerek çekimlerinizi yaptırabilirsiniz. Elbette bütçeniz dahilin de.

Hadrian Kapısı

Antalya’da en çok ziyaret edilen, sürekli göz önünde olmasına rağmen halen en rağbet gören bir yerlerden birisidir Hadrian kapısı. Nitekim kişiler hiçbir şey olmasa bile arkadaşları ile buluşma noktası olarak genelde burayı seçerler. Geçmişten günümüze tarihi yapısı ile bir çok medeniye ev sahipliği yapmış olan bu yerde süsle kemer, güzel şık sütunlar fotoğraf çekimleri için ideal yerlerden birisi haline gelmiş. Yani burada dış düğün fotoğrafı çektirmek isteyen ve çektiren binlerce çiftten bahsetmek mümkün.

Atatürk Parkı Konyaaltı

Düğünün olduğu gün başka bir hazırlık yapmak istemeyen ve daha hızlı bir sonuç almak isteyen çiftlerin tercihleri arasında Konyaaltı ilçesinde bulunan Atatürk Parkı yer alıyor. Burada oluşturulan doğa harikasının denize kıyı olması kişilere hem doğa hem deniz fotoğraf çekme imkanı veriyor. Şehirden uzaklaşmadan fotoğraf çektirmek isteyenler burada gelinliklerini ve damatlıklarını kirletmeden de sonuç olma yoluna gidiyor. Yani zahmetsiz bir çekim söz konusu oluyor.

Yat Limanı

Özellikle yaz döneminde binlerce kişinin uğrak noktası haline gelen Yat Limanı her güzelliği ile gelin ve damatların düğün hikayelerine ev sahipliği yapıyor. Antalya Kalesine nazır liman tarihi dokusu ile denizi, deniz feneri ve yatları ile çiftler için alternatif düğün dış çekimi yerlerinden birisi.

Konyaaltı Plajı

Dünyaca ünlü plajda gelinliği ile denize girerken çekim yaptıran çiftlere eşlik etmeniz pek mümkün. Kişiler genelde başka yerde çekim yaptıktan sonra son çekim yeri olarak burayı tercih eder. Sabahın erken saatleri ile güneşin batış saatlerinde ışığın da en altın döneminde faydalanarak çekimler yapanları görürsünüz. Orijinal fikirler eşliğinde yeni tarzlarda fotoğraf çekimlerini fotoğrafçınız sayesinde tekrar yazmanız da mümkün olabilir.

Kaleiçi Tarihi Dokusu

Antalya’ya en büyük anlamları yükleyen Kaleiçi bir fotoğrafçının gözünde en çok tercih edilmesi gereken yerlerden birisi. Burayı henüz görmeyenler olsa bile şehir dışından bile özellikle düğün dış çekimi yaptırmak için gelen kesimden bahsetmek mümkün. Burada çekim yapabileceğiniz yüzlerce mekan ve yer bulabilirsiniz. Günlük yaşamı konu ederek yeni tarzlarda fotoğraflar çekebilirsiniz çektirebilirsiniz. Burada attığımız adımları begonviller karşılar, döneminde portakal ağaçlarının kokusu sarar. Mimari olarak yaşamak istediğiniz tüm eski evler buradadır. Cumbalı evler, avluları, bu evlerin otel ve motel markaları saymakla bitmeyeceğim güzelliklere sahiptir. Bu nedenle yerli yabancı tüm fotoğrafçılar buralarda fotoğraf çekimi yapma yoluna gider. Şehrin göbeğindedir ve hayat cıvıl cıvıl akar gider.

Kaleiçi fotoğraf çekimi için çok güzel bir yer olmasına karşın yaz tarihlerinde turistlerin yoğunluğu ile buralarda çekim maalesef zorlu olabilir. Havanın sıcak olması, nemli hava ile birlikte gelin ile damada kıyafetleri içerisinde zor anlar yaşatacak bir ortamdan bahsetmek doğru olur. Sayfamı ziyaret eden iyi bir fotoğrafçı da olabilir. Bu anlamda İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli makalemden faydalanabilirsiniz.  

Perge Antik Kenti

Şehir merkezine yakın bir tarihi yerleşim bölgesi olan Perge Aksu ilçesinde. Oldukça yakın bir bölge sayılabilir ki çevre yolu ile yaklaşık 20 km gibi bir mesafede bulunuyor. Mermer heykeltraşlığının ön plana çıktığı çarşı merkezi ile antik kentte düğün fotoğrafları sizlere çok güzel anlamlar katacaktır. Bir anlamda binlerce yıl öncesi aşklara ev sahipliği yapan bu burada sizlerin de harika kareleriniz olabilir.

Phaselis Antik Kenti

Antalya merkezine yaklaşık 40 km ile uzak bir mesafede olmasına karşın yine tarihi bir antik kent konumunda olan Phaselis dış çekimlerine ev sahipliği yapan yerlerden birisi. Phaselis Antik Kenti ve işsiz plajları hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vermiştim. İnanılmaz harika bir doğa harikası. Denize girenler, tarihi mekanı gezenler, buradaki antik tiyatro, hamam, eski çarşı caddesi inanılmaz fotoğraflara neden oluyor. Özellikle yazın denize dik bir cadde olması nedeniyle hava akımı muhteşem ve burada sıkılmadan ve havadan bunalmadan da çekim yapılabilir. Su kemerler, doğası, biraz mesafe ile çıkacağınız mağarası ile düğün dış çekimi için düşünülmesi gereken alternatif yerlerden birisidir.

Termessos Antik Kenti

Antalya’da saymakla bitmeyen bir antik kent kolonisi bulunuyor. Hepsinin ayrı özellikleri sahip. Ancak adından bahsetmeden geçemeyeceğimiz yerlerden birisi de Termessos Antik Kentidir. Döşemealtı merkezinde bulunan kent yaklaşık 20 km mesafede ve burada aracınızı bıraktıktan sonra biraz yol yürümeniz gerekiyor. Ancak bu meşakkatli yolculuk sonrası düğün dış çekimine değeceğini belirtmek isterim. Daha yukarılara gittiğinizde tüm Antalya’yı çevreleyen bir tepe de buluşabilirsiniz. Buradaki antik tiyatro ise Konyaaltı tarafından Antalya manzarasına nazır. Yani düğün çekimi olmasa bile mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi olarak sizlere alternatif olarak gösterebilirim.

Karaalioğlu Parkı

Deniz manzarası ve doğa harikası ile şehir merkezinde bulunan Karaalioğlu Parkı düğün dış çekimi için alternatif olarak değerlendireceğiniz bir yer. Burada çekime konu edilen bir çok mekan söz konusu. Yeni nesil gençler pek tercih etmese de olabilecek yerlerden.

Cam Piramit

Bir fuar merkezi olarak kurulmasına rağmen mistik yapısı, doğası, oluşturulan gölet ve sazlık sayesinde çok güzel fotoğrafların çekildiği yerlerden birsi haline geldi Cam Piramit. Nitekim bir çok dostumun düğün hikayesini de ben burada çekmiştim. Benimde çok hoşuma giden bölgeleri bulunuyor. Uzayan bir havuz söz konusu. Yapma şelalesi ile göletteki ördekleri ile, dört tekerlekli bisikletlerde yapılacak çekimler gibi bir çok alternatifler ve pozlar değerlendirilebilir.

Lunapark

Halen çocuk kalmak isteyen gençlerin tercihlerinden birisi de Konyaaltı’nda bulunan Aktur Lunaparkı. Burada eğlenceli çekimler yapmak isteyenlerde bulunuyor. Yeni oluşturulan dönme dolap şehrin en yüksek noktalarından birisi haline geliyor ve buradaki manzara da müthiş. Çarpışan arabalarda bile çekim yaptırmak isteyen çiftler oluyor. Yani size kalmış bir durum ancak fotoğrafçınızla da iletişimin doğru olması halinde Antalya’da düğün dış çekim fotoğrafları çekilebilecek mekanlar ve yerlerden birisi.  

Elbette sürekli fotoğraf çektiren bireyler olarak sizlerin de fikirleri bulunabilir. Antalya merkez ve ilçelerinde düğün ve diğer etkinlikler ile törenlerde dış fotoğraf çekimi yaptırılabilecek yerler hakkında fikirlerinizi lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.