Araba Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Özellikle araç satışları için çekilen araba fotoğrafı reklam ve merak için aranılan fotoğraflar arasında bulunuyor.

Her ne kadar daha çok aracını satmak için fotoğraf çekimi yapılıyor olsa da; bu işin uzmanı fotoğrafçılar var. Araba fotoğrafı çekmek bir modelin fotoğrafını çekmek kadar zevkli olabiliyor. Bazı anlarda ayrıntıya girmek fotoğrafı ayrı güzelleştiriyor. Araba fotoğrafı nasıl çekilir? Araba fotoğrafı çekiminde araçlar neler? Hangi ekipmanlar kullanılmalı bunlarda iyi sonuç için olması gerekenler.

Araba Fotoğrafı Çekimi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, fotoğraf çekmek sadece fotoğraf makineleriyle değil, akıllı telefonlarımızla da neredeyse fotoğraf makinesi kalitesinde fotoğraflar çekebilmemizi sağladı. Bu yönden fotoğraf çekmek hayatımızda daha çok yer kaplayan bir aktivite halini aldı. Ve kaliteli fotoğrafın önemi de buna paralel olarak daha çok arttı.

Kaliteli fotoğraf çekebilmek için teknik anlamda izlenecek, bilmemiz gereken önemli yöntemler vardır. Bu yöntemleri izleyerek, kaliteli fotoğraflar çekmeyi başarabiliriz. Bu yöntemlerden bazıları araba fotoğrafları için de geçerlidir.

Araba Fotoğrafı nasıl çekilir?
Araba Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Araba fotoğrafları genellikle araba satışı veya kiralama için ilan verilirken sıkça kullanılır. Eğer arabanızı satacaksanız, bir araba satış ilanı vermek ve bu ilana bir de arabanızın fotoğrafını yerleştirmek durumundasınız. Eğer arabanızın fotoğrafını kendiniz çekecekseniz, arabanızı en iyi şekilde gösterecek kaliteli bir fotoğraf çekimi, ilanınız için fazlasıyla önemli olacaktır. Net ve kaliteli çekilmiş araba fotoğrafları, kiralama ya da satış yüzdesini yarı yarıya artırır. Şimdi kaliteli araba fotoğrafı çekebilmek için bazı önemli püf noktalarına değinelim.

Işık Ayarı

Işık ayarı her zaman fotoğraf çekiminde fotoğrafın kalitesini belirleyen önemli bir unsurdur. Araba fotoğrafı çekerken de bu böyledir. Örneğin öğle vakitleri, araba fotoğrafı çekimi için yanlış vakitlerdir. Güneş dik açıda geldiği için, fotoğrafınız için güzel bir açı yakalayamazsınız. Dolayısıyla güzel bir fotoğraf karesi çekmeyi başaramazsınız. Aracın fotoğrafının net çıkabilmesi için güneşin doğduğu ve battığı vakitler, en ideal vakitlerdir. Çünkü fotoğraf çekimi için en doğru ışık bu vakitlerde elde edilir.

araba fotoğrafı nasıl çekilir
Araba Fotoğrafı nasıl çekilir?

Araba Fotoğrafı Çekerken Arka Planın Önemi

Araba fotoğrafı çekerken arka plana önem vermelisiniz. Özellikle arka planında doğa manzarası olan fotoğraflar çok daha hoş bir görüntü verecektir. Örneğin , fotoğraflarınızı deniz, orman gibi güzel manzaralı yerlerde çekebilirsiniz. Böyle bir şansınız yoksa eğer, sokak çekimi yapıyorsanız, arabanızı netleştirip, arka planı bulanık bir biçimde gösterebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekerken arabanızın rengine göre, arka planı tezat bir renkte ayarlamanız da fotoğrafta arabanızı daha net bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Yani arka planı, açık renk bir araba için koyu renklerde, koyu renk bir araba için ise açık renklerde düzenlemeniz etkili bir yöntemdir.

Araba fotoğrafı çekimleri
Araba Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Arabanızı Çektiğiniz Açılar

Arabanızın fotoğrafını tek bir nokta yerine birçok açıdan çekmeye özen gösterin. Yukarıdan, sağdan, soldan, aşağıdan, zeminden olacak şekilde farklı yönlerden çekimler yapabilirsiniz. Yani olabildiğince farklı açılardan çekim yapın.

Filtre Kullanmak

Arabanızın doğal görünümünü bozmamak kaydıyla, daha etkili bir görünüm sağlayacak ölçüde yumuşak filtre geçişleri kullanabilirsiniz. HDR çekimi yapabilirsiniz. HDR çekimi fotoğraftaki görüntüyü daha net bir hale dönüştürebilmektedir.

araba fotoğrafı nasıl çekilir
Araba fotoğrafı nasıl çekilir?

Fotoğrafın Netliği

Fotoğrafınızda arabanızın net çıkması, araba fotoğrafı çekiminde en önemli etkenlerden biridir. Çektiğiniz fotoğraf karesindeki en net obje arabanız olmalı. Ayrıca fotoğraf çekerken çözünürlüğünüzün yüksek olması da fotoğrafınızın kalitesini belirlemektedir.

Tecrübe

Arabanızı aklınıza gelen her yönden çekmeye çalışın, farklı görüntüler elde etmeye çabalayın. Çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz tecrübeniz de o ölçüde artar. Dolayısıyla zamanla çok daha güzel ve kaliteli fotoğraflar çekmeye başlarsınız. Araba fotoğrafı çekmek tecrübe ister. Sürekli yapılan çekimler neticesinde çok daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.