Arsuz Gezilecek Yerler

Akdeniz ile Amanos Dağları’nın tam arasında yer almakta olan Arsuz binlerce yerli ya da yabancı turistler tarafından adeta bir ziyaret akınına uğrayan bir beldedir. Hatay şehrinin belki de en güzel yerlerinden biri olan Arsuz gerek kültürel yerleri gerek tarihi alanları gerekse doğal güzellikleri ile bir araya harmanlanmış güzel bir tatil ve gezi rotasıdır.

Aynı zamanda Arsuz, Hatay’ın o güzel kendine özgü mutfağı yemekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Burada doğanın güzellikleri ile kafanızı dinleyebilecek aynı zamanda çok eğlenceli dakikalar geçirebileceksiniz. Size bu yazımızda Hatay Arsuz’u tanıtacağız. Aynı zamanda buraya gelmek isteyen kişilere hem bir ön bilgi niteliği taşıyan bu yazımız Arsuz’da neler yenilebilir nereleri gezilebilir otelleri plajları veya apart evleri nasıldır hazır buraya gelmişken başka neler yapabiliriz gibi birçok konuyu bu yazıda derledik. Bu çerçevede Arsuz Gezilecek Yerler çok zengin bir listeye sahiptir.

Arsuz da Gezilebilecek Alanlar

Arsuz’a kesinlikle bir kez gelen kişinin muhakkak bir kez daha gelmek isteyebileceği bir mekan özelliği taşımaktadır. Arsuz tertemiz havası güzel denizi ve ince kum plajları ile ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Hatay’dan büyük bir esinti de taşıyan Arsuz gerek çevre planlaması ve şehirciliği ile de göz kamaştırıyor.  Arsuz’a gelmişken hem burada denizin tadını çıkarabilir hem de tarih severler için de güzel mekanları gezebilirsiniz. Bu mekanlardan başlıcası ise Maryo Hanna kilisesidir.

Arsuz

Maryo Hanna kilisesi yapılış tarihi 1514 yılı gibi çok eski bir zamana dayanan ve Hıristiyanlığı yaymak için yapılmış olan bir kilisedir. Çok eski zamana dayandığı içinde tarihi buram buram hissedebilirsiniz. Meryem Ana havuzu Arsuz’da mevcuttur. Öyle ki Meryem Ana havuzu her yıl muhakkak 14 Ağustos’ta Hristiyanların haccı olarak kabul gören bir havuzda dini olarak törenleri günümüzde de yapılmaktadır. Bunların haricinde Arsuz kalesi de gezmeniz görmeniz gereken bir durak olabilir. Selçuklu döneminden ibareler taşıyan bu Kale hangi tarihte yapıldığına yönelik bir bilgi bulundurmamaktadır.

Hatay bir liman şehri olduğu için Arsuz Kalesi’nin yapılış amacı büyük ihtimalle denizden herhangi bir gelebilecek saldırılara yönelik olduğu uzmanlarca düşünülmektedir. İşte birçok tarihten kendimde ibareler taşıyan Arsuz tarih severler için önemli bir rota olma konumundadır. Peki burayı değerli kılan sadece tarihi mekanları mı? Elbette ki hayır. Gelelim şimdi de Arsuz’un plajlarına…

Arsuz Plajları

Bölgnin plajlarının hepsi birbirinden güzel bu sebeple şu daha güzel veya şu daha kötü demek ki kesinlikle yanlış olur. Ancak denizinin çok dalgalı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Özellikle öğleden sonra önemli dalgalar olduğu için yüzmesi zordur. Bununla birlikte gelin beraber Arsuz’un plajlarında listeleyelim.

  • Arsuz Karaağaç plajı
  • Gülcihan halk plajı
  • Kıyıkent sitesi plajları
  • Palm beach
  • Rhosus beach
  • Kıyıkent plajı

gibi plajlar Arsuz’un en önde çıkmış ve en güzel plajlarıdır.

Arsuz’da Ne Yenir?

Arsuz Hatay şehrine bağlı olan bir ilçe olduğu için Hatay mutfağından bolca yararlanır. Hatay mutfağından çıkan birçok leziz yemek Arsuz’da da mevcuttur. Arsuz’a gelmişken kesinlikle Hatay simidini yemeden gitmenizi özellikle tavsiye ederiz. Bunun haricinde akşam yemeği olarak da ıspanaklı börek firik pilavı saç boru gibi tatlarda arsuz’da yer almaktadır. Bu bölgede Antakya döneri de bir o kadar da meşhurdur.

buy levitra cheap

Leave A Reply

Your email address will not be published.