Havai Fişek Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Gece karanlığında rengarenk havai fişek fotoğrafları sizin dikkatinizi ve ilginizi çekiyor olabilir. Genelde her kesimin bilgisayarda oynama ile fotoğrafların yaratıldığını düşünse de aslında orijinal çekimler olması pek muhtemeldir. Zira havai fişek fotoğrafı çekmek öyle düşünüldüğü kadar zor değildir.

Havai Fişek Fotoğraf Çekimleri

Özellikle özel günlerde yapıyan kutlamalrad ardı sarı patlatılan havai fişek gösterileri fotoğrafçılar için büyük bir fırsat. İstanbul’da Kız Kulesi ve Boğaz köprüsünde 29 Ekim, Yeni yıl kutlamaları ile patlatılan birbirinden güzel havai fişek gösterileri bu manada bulunmaz ve kaçırılmaması gereken fırsatlar arasına bulunuyor. Bu çekimler için belli başlı bazı donanımlara sahip olmanız ve makinenizdeki yapmanız gereken ayarlar ile önemli bir husus. Bu anlamda havai fişek çekimleri için gerekli hususlar şunlar;

Tripot Mutlaka Olmalı

Havai Fişek fotoğrafı çekmek için önceden hazırlık yapılmalıdır. Bunun ilk aşaması elbette bu fotoğrafı çekecek ekipmanlara sahip olmaktır. Bu ekipmanlarda tripod ve yeterli seviye objektif olmaldır. Tripod kullanımı olmazsa olmazımız. Çünkü titreyen makine bize sağlıklı fotoğraflar vermez. Flu ve titreyen bir fotoğraf istemiyorsanız mutlaka tripod ile çekim yapmalısınız.

Lens Nasıl Olmalı?

Elinizdeki mevcut lensler bu çekime olanak verecektir. İster geniş açı olsun ister zoom lens olsun  sizler güzel fotoğraflar çekme imkanları bulursunuz. Zira makine üzerideki başlangıç diye tabir edilen 18-55 lensler bile yeterli olur. Önemli lon husus elinizdeki objektife gerekli kareyi sığdırmanızdır. Geniş açı olması tüm alanı ve gökyüzünü bir araya alacağı için sizlere güzel açı verebilir. Fakat uzaktan çekim yapacaksanız zoom lens çok daha mantıklı adım olur.

Kumanda Kullanın

Tripoda bağladığınız fotoğraf makinesi ile çekim yaparken titremeyi önlemek adına kumanda kullanın. Piyasada kablolu ve kablosuz kumandalar bulunur. Çük küçük miktarlara alabileceğiniz kablolu kumandalar sizin işini fazlasıyla görecektir. Bunlar yoksa makinenizin zaman ayarı ile çekim yapabilirsiniz. Makineler de 2 ve 10 saniye aralığında çekim zamanlaması bulunur. Fakat bu sayede bir çok fotoğrafı da kaçırmış söz konusu olacaktır. Kumanda bir çok çekim için gerekli olduğu için alınması gereken ekipmanlardan bir tanesidir.

Hafıza Kart – Pil

Fotoğraf çekimleri öncesi hazırlarınız içeriside makinenizin pili ve hafıza kartları da olmalıdır. Havai fişek fotoğrafı çekmek için makineler uzun pozlama nedeniyle fazladan pil harcar. Bunun için hazırlıklı olmalı, gerektiğinde yedek pil alınmalıdır. Yede hafıza kartları sizlere daha çok çekim imkanı da verebilir.

Konum Önemli

Fotoğraf çekiminde alacağınız güzel kareler için konumunuz önemlidir. Söz konusu yerdeki ışık miktarı, geniş alanı alabilme özelliği, uzun pozlama nedeniyle önüne kimsenin geçmeyeceği yerler olmalıdır. Çekim öncesi giderek konumu araştırmak ve önceden bilgi sahibi olmak sizi birkaç adım öne çıkaracaktır.

Manuel Modda Çekim Yapın

Havai fişek fotoğraflarını çekmek için makimenizin manuel özelliğini kullanın. Manuel mod en uygun enstantene ve diyafram değerleri verecektir. M modu ile makinenin ISO ayarları da gerekli ışık seviyesine göre ayarlanmalıdır. En iyi ve yüksek kalitede fotoğraf için ISO ayarı düşürülmeli. Flaşınızda mutlaka kapalı pozisyonda tutulmalıdır.

Havai Fişek fotoğraf çekimi için en önemli doğru pozlamanın adımları olan diyafram ve enstantenedir. Güzel kareler için ayarlarınızda diyafram aralığı f8- f16 arası iken enstantene ise 4-10 arasında olsun. Bu hızlar sizler için yeterli olacaktır. Örneğin f11 ve 4 saniye ile başlayın. İstediğiniz kareyi alamadığınız zaman saniyenizi artırın.

Her ne kadar havai fişek fotoğrafları için gerekli ipuçları vermiş olsakta her türl üdoğa olayına karşı bir fotoğrafçı olarak hazır olunmalıdır. Bu anlamda yedek makineler ile çekime giden fotoğraf tutkunları vardır. Çekimleri aynı anda RAW ve JPEG olarak çeken kişiler bu olaya daha profesyonel bakmaktadır. Zira RAW ile çeklien fotoğrafları daha sonradan düzenlemek kayıpların önüne geçmektedir.

Sürekli Çekim Sizi Daha İyi Seviyelere Getirecektir.

Sürekli yapılan çekimler ile kendinizi bir adım öne götürebilirsiniz. Dene yanılma yöntemi ile fotoğrafların güzelliğini keşfeden kişilerin uygulamalı olmasından dolayı daha iyi anladığını ve öğrendiğini hatırlatmak isterim.

Fotoğraf kareleri çekilmesi kadar paylaşılması da önemli bir etken. Mutlaka çekmiş olduğunuz fotoğrafların hepsi olmasa da seçtiklerinizi paylaşın. Bu sayede daha çok fotoğraf tutkununa ulaşmış olursunuz.

buy cheap kamagra online

Leave A Reply

Your email address will not be published.