İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli?

Kazancı ile eğlenceli bir meslek haline gelen fotoğrafçılık uzmanlaşma yolunda adımlarını attıktan sonra Düğün Fotoğrafçısı olma hedefinde olan kesimde bulunuyor. Bu anlamda eğitim alanlar olmasına rağmen farklı fikirler ile ön plana çıkan fotoğrafçılar da yok değil. Ancak gelişen dünya, gelişen teknoloji, iyi ekipmanlar ile Düğün Fotoğraf Çekimi için her zaman en iyisi aranıyor. En iyilerden birisi olabilmeniz için ise sizlere ipuçları vermek istedim.

Düğün Fotoğrafçısı Dış Çekim ve Keşifler

Son yıllarda stüdyolardan dışarı çıkan düğün fotoğrafı artık günümüzde farklı ortamlarda ve dış çekimler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu aşamada fotoğraf karesinin en güzel anlamıyla, kompozisyonu ve arka planı ile nerede yapabileceğinize dair önceden keşifler yapmanız önemli. Bu keşifler sonrası sürekli yaptığınız çekimler ile de tecrübeleriniz maksimum seviyeye ulaşacaktır. Her çekimde yeni hikayeler eklenecektir. Düğünün olduğu mekanda fotoğraf çekmek zorundaysanız burada da keşif yapmak önemli. Mutlaka düğünden önce giderek buradan izlenimler edinmelisiniz.

Düğün Fotoğrafçısı
Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Fotoğrafçılığında Ekipmanlar Önemli

Profesyonel fotoğraf çekimi ile düğün fotoğrafçısı olarak hizmet vermek istiyorsanız ekipmanlarınız önemli. Bu ekipmanları kullanmanız, korumanız da hakim olmanız kadar dikkat etmeniz gereken hususlardan. Mutlaka deneme çekimleri yapmanız gerekir. Yani düğün fotoğraflarının çekimi öncesinde bir arıza ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar için mutlaka yedek ekipmanlar bulundurmanız gerekir. Özellikle hafıza kartlarınıza ve bataryalarınızın doluluğuna dikkat etmeniz gerekir. Çekimin ortasında hafıza kartının dolmasını, bataryalarınızın bitmesini istemezsiniz.

Düğün çekimi olduğu için objektiflerde önem arz eder. Burada yakın çekim, uzak çekim gibi dar ve geniş açılı çekimleri de anlık olarak yakalayabilmeniz için iki makine ve objektif ile hali hazırda çekime başlanmalıdır. Makro çekimler özellikle dar açılı lensler ile olur. Çünkü lens değişikliği yapana kadar zaman geçer, makineniz zarar görebilir, bazı pozları da kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için birden fazla makine ile hizmet verin.

İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli
İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli

Müşteri İle İyi İletişim Kurun

Bir fotoğrafçı fotoğrafı isteyen kişiler ile en küçük ayrıntıyı bile görüşmeli ve netlik kazandırmalıdır. Burada pozlar bile önemli ki beraber bu pozlara bakmanız önemli. Bazı kişiler klasik çekimler isterken bazıları da eğlenceli ve fark yaratıcı pozlar ister. Bazı kesim ise romantik fotoğrafları tercih eder. Bu anlamda müşterinin ne istediğini iyi bilmeniz gerekir. Çekimle de yetinilmez sonrasında fotoğrafların işlenmesi de önem arz eder. Müşteriler bazen pırıl pırıl parlak fotoğraflar isterken bazıları da farklı tonlarda daha dramatik pozlar ister. Fotoğrafın işlenmesi sonrasındaki renklerde cazip gelebilir. Buradaki canlı tonlar sizin çekimlerinizin tamamlayıcısı konumundadır.

Makinenizle İyi Tanışın

Dünyanın en iyi, son model bir fotoğraf makinesine sahip olabilirsiniz. Ancak bu makinenin nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız sizin yeteri kadar verim alamayacağınız anlamına gelir. Yani bir düğün töreni fotoğrafları çekiminin işini almadan önce mutlaka ekipmanlarınızı tanıyın ve vücut hareketleri için kendinizi hazırlayın.

Düğün Fotoğrafçısı Işığa Hakim Olmalı

Fotoğraf çekiminin en önemli ihtiyacı ışıktır. Işık olmadan fotoğrafta olmaz. Işığın her rengini, her şiddetini farklı şekilde kullanın, ışığa farklı şekilde yaklaşın. Ters ışıklar sizin görüntü almanıza engelleyebilir ve anlık olarak bulunan mekan ile çekim yaptığınız yerde değişiklik yapamayabilirsiniz. Bu gibi durulmada ışığı en iyi şekilde kullanmak için hazırlıklı olun.

İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli
İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli

İyi bir fotoğrafçı birden çok ışık kaynağı kullanır. Yapay olarak kullandığı ışıkla gün ışığını birleştirir en iyi sonucu almak için pratik çözümler sunar. Farklı ışıklarda sürekli fotoğraflar çekerek deneyim kazanmak sizleri bir çok kötü çekim ışığından koruyacaktır.

Düğün Fotoğrafçısı Diyaframa Dikkat Etmeli

Fotoğrafı çektirecek kişilere yabancı bir terim olarak gelebilir. Ancak çekimlerdeki fotoğraf ayarları da önem arz edenlerden. Özellikle çekim esnasında netlik sağlanacak bölge ile arkasında bulunan alanda derinlik kazanmak için diyafram ayarlarına dikkat edilmelidir.

Kompozisyonlar Düğün Fotoğrafının Hikayeleridir

Dış çekim ile dış düğün fotoğraf çekim tekniklerinde kompozisyon önemli hususlardan. Kendi kafasından senaryolar üreten iyi kompozisyon üreten fotoğrafçı fark yaratır. Düğün törenlerinde gelin damat ve taraflar telaşlı olur, heyecanlı  ve gergin olurlar. Bu tür hususlara hazırlık olmak önemlidir ve anlık olarak yapılan hareketler ile fotoğrafların iyi çıkması amaçlanır. Deklanşöre basmadan önce kadrajda göremediğiniz şeyler sonradan bilgisayarda baktığınız fotoğraflar ile ortaya çıkar. Bu tür hususların önüne geçmek için soğuk kanlı, yavaş ve dikkatli olmak gerebilir.

İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli
İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli

Fotoğraf Dosyalarınız Yedeklenmeli

Düğün fotoğrafı çekimleri sonrası bir kazaya kurban gitmesi ihtimaline karşı yedekleme önemli husus. Bazı DSLR makinelerde iki hafıza kartı takılıyor. Bu kartlar sayesinde çekilen fotoğraflar aynı anda iki karta kayıt edilebiliyor. Aynı zamanda kartın birisine JPEG birisine REF kaydı yapılabiliyor. Ref kayıtlarının özelliği ise sonradan bilgisayar üzerinde kötü çıkan fotoğraflarda değişiklik yapabilme imkanı veriyor. Kartınızda yer olarak fazla alan kaplayan bu format sizi bir çok mağduriyetten kurtarabilir. Bazı fotoğrafçılar çekimlerini aynı zamanda bulut tarzı depolama sistemlerine kayıt ediyor. Bu da size kalmış bir durum.

Yedek Ekipman Her Zaman Gerekiyor

İyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız makine başta olmak üzere mutlaka çeşitli açılarda lensleriniz yedek olarak çantanızda hazır olmalı. Çekim esnasında makineniz bozuldu. Olmaz ama böyle bir şeyle karşılaştığınız durumda yedek makineniz ile yola devam etmeniz gerekir. Makinem bozuldu diyerek hizmetten geri dönemezsiniz. Bu durum size negatif olarak yansır. Çekim esnasında lens değiştirmek büyük uğraş ve zaman kaybıdır. Burada lens değişikliği yapmamak için iki makine ve lens ile çekimleri sürdürmeniz önem arz eder.

Fotoğraf Eşyaları Organize Edilmeli

İki fotoğraf makinesi ile çalışılması insana zor anlar yaşatabiliyor. Burada özellikle makinenin taşınması da dert. Fotoğrafçı yelekleri bu sırada imdadınıza yetişir. Küçük bir çanta sizin ekipmanlarınızı da taşımanıza yardımcı olurken ağır ekipmanlar da dikkat edilmesi gerekenlerden. Özellikle misafirlerin adım attığı yerlerden uzak tutmak önemli olacağını söylemem gerekiyor.

İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli
İyi Bir Düğün Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Etmeli

Düğün Fotoğrafçısı Tarz Yaratır

Fotoğraf çekiminde tarz önemlidir. Çünkü herkes aynı fikirlere sahip olmadığı gibi aynı temalarda çekimler yapamaz. Sizin temanız ve tarzınız farklıysa herkese güzel gelecektir. Bu sayede daha çok iş imkanı bulur, daha çok kazanç sağlarsınız. Bir anlamda bulunduğunuz bölgede bir marka haline gelir aranılır fotoğrafçılardan olursunuz.

Fotoğraf çekimi eğlenceli hale getirilmeli. Bu anlamda gelin, damat ve fotoğrafçı üçgeninde beraber yapılan hareketler sizleri mutlu kılar ve eğlenceli hale getirir. Fotoğrafçı yaratıcı olur siz de sürekli yeniliklere açık olun ve araştırın. Çekim esnasında çiftler ne kadar çok gülerse fotoğraflarda o kadar mutlu çıkar.

Düğün fotoğrafçısı olmanız sizin aynı zamanda portre fotoğrafçısı olduğunuz anlamına gelir. Bu anlamda diğer çekim teknikleri hakkında bilgi edinmekte sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Dijital teknoloji gelişmesine rağmen son yıllarda düğün fotoğrafçılığı her daim daha revaçta olan bir meslek. Özellikle ülkemizde evlilik ile düğün sayısının sürekli artış göstermesi de bu mesleğin popüler olmasına neden. Sabahın erken saatlerinde başlayarak düğün hikayesi çekimleri saatlerce süren bir işlem olsa da; düğün dış çekimi yaklaşık 2-3 saat gibi bir süre alır. Bu süre sonrasında ise güncel olarak 7-8 bin lira gibi önemli gelirlere sahip olunabiliyor. Bu gelir ise fotoğrafçı olmak için daha cazip kılan bir husus. Fakat öyle dışarıdan görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Burada bir düğün fotoğrafçısı olmak için neler gerekir? Hangi fotoğraf makinesini almalıyım. Işıklandırma için neler gerekir? Objektif önemli mi sorularının cevabı da sizin iyi bir düğün fotoğrafçısı olmanıza yetmez.

Leave A Reply

Your email address will not be published.