Kanada Vize Uyguluyor mu? Nasıl Vize Alınır? Ücretleri Ne Kadar?

Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada’nın Türkiye’ye uzaklığı İstanbul’dan uçak ile 4673 kilometredir. Uçuş rotanıza göre rötar ve diğer etkenler bakılmaksızın 5 saat 50 dakika gibi bir sürede gidebileceğiniz bölge hava şartlarına göre de uzun zaman alabilecek bir yolculuk diyebiliriz.

Vize Uygulanıyor mu?

Türkiye’den Kanada’ya yolculuk etmek isteyen T.C. vatandaşları doğal olarak buraya vize almak zorunda. Bu sebeple Kanada Büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekiyor. Güncel olarak Kanada’ya vize alabilmek için ödeyeceğiniz ücret 34,39 Dolar’dır. Bu da yaklaşık olarak 420 TL ücret yapıyor. Türk Vatandaşı olmayan kişilerin başvurularını da ayrıca 85 Kanada Doları biyometrik ücreti ödemek zorunda kaldığını da hatırlatmak gerekiyor. Ödemeler ise Garanti BBVA Ankara Çankaya şubesindeki hesabını yapılması gerekiyor.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünya gözüyle Kanada’yı görmek, burada yaşamak isteyen kişilerin yapacaklar vize başvurusunda Kanada Geçici Oturum Vizesi statüsü ile başvurusu değerlendirmeye alınıyor. Fakat tatil amaçlı olanların dışında yapılan başvuruların güncel olarak Kanada Büyükelçiliğince alınmadığı da biliniyor. Bu sebeple konsolosluktan ayrıntılı bilgi almak en doğru adımlardan birisi olabilir.

Neden Kanada?

Her ne kadar bize uzaklığı ile dikkatleri üzerine çekse de göçmen ülkesi olması buranın tercih sebeplerinden birisi olmuş. Bu anlamda ülkemizden de başvurular söz konusu ve bu nedenle de Kanada hakkında araştırmalar yapılıyor. Yılladır alışmış bir toplumdan kalkıp dünyanın diğer bir tarafından yaşamak isteyenler bir kenara birkaç günlüğüne burayı gezip görmek kültürünü öğrenmek isteyen kesimden de bahsetmek doğru olur.

Kanada Nasıl Bir Yer?

Kanada kendisine uzak olmasına karşın İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı olarak monarşi ile yönetiliyor. Yüzölçümü nedeniyle dünyanın ikinci büyük kara topraklarına sahip ülkenin yarısından fazlası da ormanlarla kaplı. Ormanların sık ve çok oluşu burada yaşayanları kamp yapmaya zorlamış gibi. Bu sebeple çok sevilerek yapılıyor. 10 eyalet 3 bölge ile denizden denize kadar sloganı ile ABD ile arasındaki sınır ayrıca dünyanın en uzun sınırı tanımını almış.

Kanada’da Sürprizlere Açık Olun.

Hayatınızın geri kalan kısmını burada yaşamak istiyorsanız önünüze gelecek olan bir çok sürprizlere açık olmak gerekiyor. Burada nasıl kazanç sağlayacağınız, ikamet edeceğiniz yer ve barınma gibi şartlar bir yana kültürel olarak yeni maceralara yelken açmak sizi yıpratabilir. Fakat gezi amaçlı olarak gidiyorsanız burada yaşayacağınız deneyimler size ömrünüz boyunca anlatacağınız yepyeni malzemeler verecektir. Nitekim burada karşılaşacağınız en büyük sorun mesleğiniz ve buna bağlı olarak iş bulmak olur.

Kış ülkesi olmasına karşın yaz aylarının da bir cennet havasında geçtiği Kanada eyalet parkları, gölleri ve vahşi doğası ile inanılmaz güzelliklere sahip bir ülke. Göllerine baktığınız zaman dünya genelindeki göllerin fazlasına sahip. Öyle ki sadece Ontario bölgesinde 250 binden fazla gölden bahsediliyor. Ormanların çok olması, kış ülkesi olması nedeniyle buranın en güzel renkleri sonbahar mevsimi ile fotoğrafçıların ilk adreslerinden birisi olmuş. Nitekim bu fotoğrafları görmek bir yana yaşamak insanı en cazip kılanı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.