Koca Seyit’i Mahallesinde, Köyünde Ziyaret Ettiniz mi?

Çanakkale Savaşlarında yurdun savunmasında en büyük rollerden birisini üzerine alan Koca Seyit Onbaşı, Balıkesir ili Havran İlçesinde kurulan müze yenilenen temasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Savaşlar esnasında sırtına aldığı ağır top mermisini tek başına kundağa yerleştirdikten sonra Ocean gemisinin vuran ve Osmanlı’nın savaşı kazanmasında en büyük imzayı atan Seyit Onbaşı için memleketinde müze kurulmuştu.

Kocaseyit Köyüne Defnedildi

Savaşların ardından Havran’daki köyüne dönen Seyit Onbaşı burada odun ve kömür işiyle uğraştı. Hatta bu esnada Atatürk’te kendisini ziyaret etti. Ziyaretinde Gazi maaşı bağlanmasını emretmesine karşın bu parayı kabul etmeyen Koca Seyit’in Ata’dan bir ricası olmuştu. Ormancıların odun toplarken kendisini sıkıştırmamasını isteyen Seyit Onbaşı daha sonra Çabuk soyadını aldı. 1 Aralık 1939 yılında kaybettiğimiz Seyit Ali Çabuk Onbaşı Havran’da isminin verildiği Kocaseyit köyüne defnedildi.

2006 Yılında yapılan Müze Yenilendi

Seyit Onbaşı müzesi hemen mezarının karşısına 2006 yılında inşa edildi. Güney Marmara Kalkınma Ajansının verdiği destekleri ile Havran Belediyesi ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıl müze yenilerek vatandaşların ziyaretine açıldı. Müzede Kahramanız Koca Seyit’in balmümü heykeli, elbiseleri, fotoğrafları, askerlik belgeleri ve o dönem kullanmış olduğu savaş malzemeleri ziyaretçilerini geçmişe götürüp duygusal anlar yaşatıyor.

Balmumu Heykeli Müzeyi Zengin Kılıyor

Yenilenen müzede tarihi eşyalar ve bal mumu heykeli müzeyi son aşamada en zengin kılan hususlar. Burada Seyit Onbaşının akrabaları ve yaşaya torunlara var. Nasıl bir gurur ki böyle bir atanın torunlarıdır. Müzenin yapılmasından sonra Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ayrıca malzemeler getirmiş. Resimler, gemi figürü, balmumu heykeli, tarihi eşya ve afişler buralarda sergileniyor. Yıllık yaklaşık 20 bin ziyaretçi aldığı söylenen müze bana göre çok az kişi tarafından ziyaret ediliyor. Her ne kadar günlük gezi turları düzenlense de yetersiz kaldığı görülüyor.

Mutlaka Herkesin Görmesi Gerektiği Bir Yer

Koca Seyit’in mezarına gelip dua eden

Buy Amoxil UK

, müzesini gezen ve geçmiş günler bir bakıma yaşamaya çalışan kişiler Havran’da bulunan tarihi auranın havasını içine çekerek duygulu anlar yaşıyor. Bu anlamda özellikle Havran Belediyesi başta olmak üzere Seyit Onbaşıya yakışır bir sahiplenme içerisinde …

amoxil online

Leave A Reply

Your email address will not be published.