Muğla Akyakada Ne Yapılır?

Egenin parlayan yıldızı olan Akyaka, Marmaris ve Muğla’ya yakınlığı ile önemli bir konumda bulunuyor. Bu çerçevede stratejik olarak ziyaretçi sayısı artmış oluyor. Özellikle yerli turistlerin daha çok rağbet gösterdiği Akyaka ve çevresi Temmuz ve Ağustos aylarında en çok ziyaretçi çektiği dönemleri yaşamaktadır.

Böylelikle Akyakada ne yapılır? Muğla Akyaka neyi meşhur? Akyakada kışın Akyaka da ne yapılır? Muğla Akyaka da nerede ne yenir soruların yanıtları burayı ziyaret eden kişilerce aranmaktadır.

Muğla Akyaka Nerede?

Muğla’nın ula ilçesine bağlı olan Akyaka beldesi gezme tutkunları ve turistler için sessiz sakin bir beldedir. Ayrıca bu belde Muğla merkeze de oldukça yakındır. 18 kilometre gibi bir uzaklığı bulunan bu belde aynı zamanda Marmaris’e de yakındır. Bu sebeple en önemli iki şehrin arasında bulunmakta olan Akyaka kalabalıktan sıkılanların uğrak noktası haline gelmeye başlamıştır. Gezi rehberi olarak bu bölgeye fotoğraf çekimleri için gelinmesini özellikle tavsiye edebilirim.

Genelde Muğla ve Marmaris’te yaşayan kişilerin kafa dinlemek için günübirlik olarak özel araçlarla gittiği Akyaka, son zamanlarda ününü daha çok civar şehirlere tanıtarak daha da gelişmiştir.  Eğer bu şehirlerde yaşamıyorsanız da özel aracınızla buraya gelebilirsiniz. Başka bir alternatif ise Akyaka belgesine en yakın olan Dalaman havalimanıdır. Peki Akyaka’ya geldiğimizde neler yapabiliriz Akyaka’da gezilecek yerler tam olarak nerelerdir?

muğla akyaka
Muğla Akyaka da Ne Yapılır?

Azmak Nehri Bölgeye Ziyaretçi Çekiyor

Akyaka begonvillerle süslü ahşaptan yapılma oldukça süslü ve otantik evleri ile meşhurdur. Bodrum sahillerinde ki beyaz evleri ya da Alaçatı’daki dükkanları andıran bu evler adeta gelen misafirlere buranın gelişmekte olan bir tatil beldesi olabileceğini sinyalini veriyor. Azmak nehri bu beldeden başlayarak Gökova Körfezi’ne kadar gitmektedir. Bu bahsedilen nehirden sebebiyet de turistik bölgelerin en önemli noktalarından biri olmuştur.  Diğer nehirlere veya denizlere nazaran oldukça farklı bir yapıda olan bu nehir bitki örtüsü ile de dikkat çekmektedir. Bu nehrin altından yapılan denizaltı çekimlerinde adeta bir ormanı anımsatan bu bitki örtüsü ziyaretçiler tarafından akın’a uğrama sebebi olmuştur. Azmak nehri üzerinde tekne turları da yapılmaktadır. Peki  Akyaka’da plaj var mıdır?

Akyaka Plajı

Akyaka’da merkeze yakın bir halk plajı bulunmaktadır. Bu halk plajının Denizi oldukça sığdır. Ayriyeten de oldukça kumlu bir yapısı vardır. Bu sebeple çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği plajlardan birisi de Akyaka plajıdır. Plajın etrafında ise cafe ve restaurantlar oldukça fazla sayıdadır. Aynı zamanda bu plaja girerken herhangi bir ücret verilmemektedir. Ancak isteğe bağlı şemsiye ya da şezlong kiralama isterseniz bunun için biraz ödeme yapmanız gerekmektedir.

Akyaka halk plajı haricinde Çınar plajı da bulunmaktadır. Çınar plajı ise merkeze 3 kilometre kadar az bir uzaklığı mevcuttur. Ancak popüler oldukça fazla çakıl taşları ile ünlü olduğu için çok fazla beğenilmemektedir. Yine de diğer halk plajında nazaran çok fazla daha derinliği olduğu için yetişkin çağdaki insanlar bu plajı daha çok tercih ediyor. Azmak nehri’nin suyu Çınar plajına direkt döküldüğü için ise denizi oldukça serindir.

Akyaka’nın plajları haricinde orman kampları da oldukça meşhurdur. Bu orman kampında plajları olmasa da kamp alanları oldukça geniş bir hektara sahiptir. Aynı zamanda buradaki belediyelerin yaptığı kayalıklardan inen bir merdivenle denize girmek de pekala mümkündür.

Leave A Reply

Your email address will not be published.