Portre Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Portre fotoğraf çekimi,sadece vesikalık çekimi anlamına gelmemektedir.Portre fotoğraf yüz ve omuzlar arasının kullanılarak bir insanın karakterini veya duygularını yansıtan bir çekim yöntemidir. Fotoğrafı çekilen kişinin karakterini ortaya koyabildiği sürece başarılı bir portre fotoğrafı denilmektedir.

Portre Fotoğraf Sanatı

Portre fotoğrafçılığında en önemli nokta ise model ile doğru bir iletişim kurabilmeyi başarmaktır. Konseptin nasıl olduğu, nasıl bir fotoğraf çekmek istediğinizi doğru ve net bir şekilde aktarabilmeniz önemlidir. En iyi şekilde bu aktarılırsa model de istenilen pozları verebilecektir.

Modelin göz hizasından çekilmektedir. Bu şekilde fotoğrafa bakanın model ile göz teması kurması sağlanmaktadır. Açılı fotoğraflarda ise netlik alınan nokta önemli olacaktır. Bu durumlarda modelin yakın olan gözüne netlemek iyi sonuç verecektir.

PORTRE FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

Portre fotoğraf çekimi içinpek çok detaylı bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Modeli iyi tanıyor olmak; en çok hangi mimiklerini kullandığını bilmek ya da beden dilini bilmek hangi renklerin uyacağını bilmek portre çekimi için oldukça önemlidir. Bir sonraki önemli nokta ise, gözlerin odaklanması olacaktır. Kişiliği yansıtan bir tekniktir. Bu yüzden gözlere odaklanılır.

Daha iyi bir fotoğraf olması için gözlere odaklanılır.  Arka planda ilgiyi dağıtabilecek her şeyi net olmadan, arka planı çekmeniz gerekmektedir. Ancak arka plan özensiz de olmamalıdır. Özensiz olması durumunda profesyonellikten de uzak olacaktır. Sade, kompozisyona uygun ve modeli geri plana atmayacak arka planlar başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Antalya Portre çekimi için doğru lens kullanımı çok önemlidir. Geniş açılar kullanmaktan kaçınarak açık diyaframlı lens kullanmanız sayesinde model arka plandan çekip alınabilmektedir. Aynı zamanda her zaman tam karşıdan çekilmesi gerekmemektedir. Burada da yaratıcılık ön plana gelmektedir. Bunun için farklı kadrajlar denenebilmektedir.

PORTRE FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Portre fotoğraf çekimi için modelin pozu gibi çekim açısı da önemlidir. Farklı açılar denemekten çekinmemek gerekir. Modelin baktığı kısımda bakış boşluğu ya da genişliği bırakılmalıdır. Baktığı yön boş bırakıldığı takdirde geniş kadraj, fotoğrafın etkileyici ve estetik olmasını sağlayacaktır. Açı değiştirmek ayrıca farklılık ve özgünlük katacaktır.

Işık ve gölge kullanımları da fotoğrafı etkilemektedir.  Gün doğumları, gün batımları doğal ışıktan yararlanmak için en iyi vakitlerdir. Stüdyo çekimlerinde ise ışığın yumuşak tutulması faydalı olacaktır.

Modelin poz verirken vücut dilini iyi kullanabilmesi ve samimi olması önemlidir. Böylece saha doğal pozlar yakalanmış olacaktır. Portre fotoğraf çekimi denildiğinde akla ilk gelen baş-omuz hizasıdır. Ancak daha yakın çekim ile farklı odak noktaları yakalamak, görünmeyeni görünür kılarak yansıtması bir fotoğrafta birçok şey anlatmaya yardımcı olacaktır.

Modelin bulunduğu alanı da kompozisyona dahil etmek fotoğraf hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmasına, asıl anlatılmak istenenin ne olduğu konusunda daha netlik kazanmasına yardımcı olacaktır. Farklı çevre ve mekan kullanımı kompozisyonun daha açık bir şekilde yansıtılmasını sağlayacaktır.

Bir diğer yöntem ise, seri çekim modu kullanarak birlikte profesyonel fotoğraf çekimi ile sunulabilir bir dizinin ortaya çıkması sağlanabilir. Böylece fotoğrafa hareket unsuru da katılmış olacaktır.

Gece portre fotoğrafı çekimi için de en iyi ışığı yakalayacağınız yeri seçmek oldukça önemlidir. Modelin arkasından gelen ışık tamamen karanlıkta kalmasına neden olacaktır. Işık modelin karşısına alınmalıdır. Eğer sağ taraftan ışık geliyorsa sol taraf, tam tersi ise sağ taraf karanlıkta kalacaktır.

Ek olarak makyaj ve aksesuar seçimleri de önem taşımaktadır. Modelin nasıl giyineceği ya da nasıl bir makyaj yapacağı konusunda karar verilmelidir.

Portre fotoğraf çekimi için bol bol örneklerini incelemek kompozisyon yaratma açısından ilham verici olacaktır. Böylelikle kendinizi geliştirmeniz de mümkün olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.