Suvla Koyu Nerede Yüzülür mü?

Ülkemizin çeşitli güzellikleri vardır. Ülkemiz coğrafi açıdan birçok güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yurdumuzun her bölgesinde her şehrinde bir sürü güzellikler vardır her şehrin kendine özgü saklı tuttuğu bir incisi vardır. Bunlardan biri de Ege’nin kendi içinde saklı kalmış cennetlerinden biri olan Suvla Koyu, hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri açısından bütün dikkatleri üzerine çekmektedir. Suvla koyu Nerede, Nasıl Gidilir? Gibi sorulara cevap bulalım.

Ege Denizinin Gelibolu Yarımadası yakınlarında ve Saros Körfezinin güneyinde bulunmaktadır. Suvla Koyunun eşsiz güzelliği gezilip görülmeye değer bir yerdir. Suvla koyu, Çanakkale Savaşı esnasında da önemli bir yeri bulunmaktadır. Tarihi yapısından dolayı çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Bu muhteşem koy için ülkemizin en büyük ve en güzel havuzu olarak da adlandırılır. Bu koy Ege Denizi’nin Gelibolu Yarımadası yakınlarındaki Saros Körfezinin güneyinde bulunmaktadır. Bu koya ulaşmak için ilk önce Eceabat ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise buradan şahsi aracınızla yaklaşık yarım saat kadar yolculuk yaptıktan sonra bu koya ulaşmış olacaksınız. Denizi seven biriyseniz gezi listesi yaparken burayı dikkate alabilirsiniz.

suvla koyu
Suvla Koyu

Suvla Koyunun masmavi bir suyu yemyeşil bir etrafı cıvıl cıvıl kuşlar arasında tam bir gizli cennettir. Yaz tatili için huzur bulmak istiyorsanız ruhunuzu, kafanızı dinlemek için sessiz sakin olan bu huzurlu koy siz ve aileniz için oldukça ideal bir tatil yeridir. Suvla koyunun bulunduğu Gelibolu Yarımadası’nda daha bir çok gezilecek yerlerde vardır. Zaten Gelibolu’nun tarihi oldukça eski olduğu için birçok anıtsal Yapı tarihi mekan koylar şehitlikler gibi pek çok gezilecek yerleri vardır hem tatil yapıp ruhunuzu dinlendirirken hem de bir nebze de olsa geçmişe giderek nasıl mücadeleler verildiğini milliyetçi ruhu hissetmek, bizlere verilen büyük bir fırsattır. Bu yerleri sıralamak gerekirse;

  1. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı.
  2. Çimpe Kalesi
  3. Bayraklı Baba
  4. Hisarlık Tepesi
  5. Saruca Paşa Hamamı
  6. Morto koyu
  7. Bebek Kayalıkları
  8. Büyük Kemikli Burun

Gibi bir çok tarihi güzellikleri ve doğa harikalarını görmeniz mümkündür. Suvla koyuna gittiğiniz zaman bu yerleri de gezebilirsiniz. Şimdiden tatil için suvla koyunu seçenleri heyecan dolu bir tatil bekliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.