Amasya Gezilecek Yerler

Anadolu’da şehir kuran ktistes tanrısı yada kahramanından gelen Amasya ismi, ele geçen Hitit belgelerine göre Hakmiş olduğu sanılıyor. Osmanlı’da şehzadeler şehri olarak bilinen yerin her bir karışını tarih kokusu sarmış. En güzel haliyle sizleri bekleyen Amasya özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında gezilmesi gereken yerler listesine alınmalıdır.

Amasya Müzesi

Amasya Merkezde bulunan Arkeoloji ve Mumya Müzesi tarihi bilgiler ışığında 1958 yılında kurulmuş etnografya, arkeoloji ve mumya müzesidir. Bu müzede karşılaşacağınız çok fazla medeniyet eserleriyle karşılaşmak mümkün. Tuna çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Helenistik, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı bu uygarlıklardan bilinenleri. Müzede en dikkat çekici olan tarihi eserler arasında lahitler ve mumyalar mevcut.  Yerli,  yabancı tüm gezginleri ağırlamaya hazır olan müzede tarihte kaybolmaya hazır mısınız?

Amasya Müzesi

Amasya (Harşena) Kalesi

Bu kale Harşena dağı üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda yerli halk tarafından Harşena Kalesi adıyla bilinmektedir. Tarihi dönemlerde birçok uygarlık tarafından saldırıya uğramış olmasından kaynaklı tahrip olmuş ve Türklerin fethi sonrasında önemli derecede onarım görmüştür. Yeşilırmak kıyısında olan bu kale içerisinde Cilanbolu adı verilen ve 150 basamakla aşağı inilen bir dehliz mevcuttur. Kale içerisinde gezerken sarnıçlara, su depolarına ve Osmanlı dönemine ait hamam kalıntılarıyla karşılaşacaksınız. Yeşilırmak kıyısı boyunca antik sur duvarları üzerine inşa edilmiş Amasya Evleri, Hamamlar muhteşem bir mimariye sahiptir. 

Amasya Kalesi

Amasya/Yalıboyu Evleri

Yeşilırmak merkeze geldiğiniz anda kenarda tarihi sur duvarları üzerinde

, ahşap çatkı arası, kerpiç dolgulu olarak inşa edilen evlerle karşılaşacaksınız. Gezerken bu evlerin sokak dokusunda sırt sırta bitişik bir şekilde inşaa edildiğini göreceksiniz.  Selçuklu ve Osmanlı döneminin mimari yapısını hala günümüze kadar taşıyan bu evlerin muhteşem manzarasına doyamayacaksınız.

Yalıboru Evleri

Amasya/Şehzadeler Müzesi

Yalıboyu’nda Yeşilırmak kıyısında sur duvarları üzerinde kurulmuş iki katlı ahşap malzemeden yapılmış olan bina Şehzadeler müzesi olarak tasarlanmış olup, Amasya’nın Şehzadeler şehri olduğu tarihin bize bıraktığı miraslardan biridir. Osmanlı da dönemin şehzadelerinin sizleri o döneme götürecek ve kıyafetleri, heykelleri ile karşılaşacağınız bu müze muazzam yapısıyla sizleri büyüleyecektir.

Şehzadeler Müzesi

Amasya/Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin Hikayesini bilmeyen var mı aramızda? Türkiye’nin benzersiz tek Aşıklar Müzesine Hoş geldiniz. Müzede bu iki aşık dışında Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve Romeo-Jüliet aşk hikayeleri sahnelenmekte.

Ferhat ile Şirin Müzesi

Amasya/Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Ziyaretiniz sırasında bu gölün tadını çıkarmak için göl içerisindeki kır evleri tam siz ziyaretçilere göre. Piknik, doğa yürüyüşü, göl-deniz bisikleti, fotoğraf çekimleri gibi birçok faaliyet için seçilecek güzel bir tabiat parkıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.